Jack
22. septembra 2015
Korytnačka
25. septembra 2015

Diabolka

Cleo je asi rok a pol starý tigrovaný kocúr, ktorého sa ujala jedna americká rodina žijúca v Bratislave. V domácnosti žije s viacerými mačkami a spolu vychádzajú veľmi dobre.Hoci je vykastrovaný nie je žiadny domased, a vždy, keď má možnosť chodiť von patrične to využíva.
Z jedného takéhoto výletu sa však vrátil skackajúc, so zdvihnutou ľavou labkou. Majiteľke sa nepáčila malá krvavá dierka na ramene, tak ho k nám priniesla ukázať.Na prvý poľad to vyzeralo ako pohryzenie po bežnej šarvátke s iným kocúrom.Rameno bolo opuchnuté, silne bolelo a pod ramenným kĺbom civela malá otvorená ranka.Avšak po dôkladnejšom prehmataní bola cítiť nepatrná krepitácia.

Cleo musel podstúpiť krátku narkózu a rentgenové vyšetrenie.To následne potvrdilo šikmú zlomeninu hornej čast ramennej kosti, ktorá našťastie nezasahovala do ramenného kĺbu.Zároveň bola aj okamžite zrejmá príčina vzniku zlomeiny.

cleo_2

S brokmi a diabolkami v telách mačiek sa v našej praxi stretávame pomerne často. Takmer vždy sú to ale náhodné nálezy pri rentgenovaní kôli iným zdravotným problémom. Projektil zo vzduchovej zbrane, pokiaľ nezasiahne dôležitý orgán, skončí najčastejšie opúzdrený v podkoží, alebo svalovine.Tam leží roky bez toho, aby spôsobil nejaké zdravotné potiaže. V Cleovom prípade mal však náraz projektilu devastujúci účinok.Dotyčný „dobrák“ buď musel strieľať z krátkej vzdialenosti, alebo musel mať modernú výkonnú vzduchovú zbraň.Takéto vzduchovky svojim výkonom hraničia s výkonom slabších palných zbraní a mali by byť vlastnené len držiteľmi zbrojného pasu.Otázne je či by Cleo nedopadol aj tak rovnako.Treba veriť, že sa to dotyčnému raz všetko vráti.

Zlomeninu sme následne zreponovali s použitím intramedulárneho klina a kortikálnych šróbov.Podstatne zložitejšie bolo „vydolovať“ diabolku, ktorá bola doslova zavŕtaná do dreňovej dutiny hlboko v spongióznej kosti epifýzy.V tomto prípade by trvalá prítomnosť olova v kostnej dreni zaručene problém bol.

cleo_3

Cleo sa zotavoval veľmi rýchlo, už za pár dní začal nohu používať a o pár týždňov na to ju už plne zaťažoval.