Jessi
22. septembra 2015
Diabolka
25. septembra 2015

Jack

Jack je 5 rokov starý psík plemena jack russel teriér. Počas prvých troch rokov života nebol nijak vážnejšie chorý, vďaka svojej živej povahe len nejaký ten podvrtnutý prst, pokazený žalúdok, alebo ho potrápili análne váčky.

V januári 2009 pri venčení odbehol ďaľej, než bolo bezpečné a bol zachytený autom. Náraz našťastie nebol silný, čomu zodpovedali len povrchové oderky a mierne krívanie. Klinickým vyšetrením sa nezistili žiadne príznaky zlomenín kostí a základné životné funkcie a koordinácia sa zdali nenarušené. Hematologické vyšetrenie nepreukázalo žiadnu závažnú stratu krvi.

Znepokojenie však nastalo, pri sonografickom vyšetrení brucha. To bolo totiž plné neznámej tekutiny. Práve pri autoúrazoch, či pádoch z veľkej výšky sa stáva, že naplnený močový mechúr praskne, prípadne sa poškodí niektorý orgán v bruchu a dôjde ku krvácaniu do dutiny brucha.
V Jackovom prípade to však celé nejako nesedelo.Náplň v bruchu sa nesprávala ako voľná tekutina, ale skôr ako nejaká opúzdrená kapsa, navyše močový mechúr ani brušné orgány sa nejavili poškodené, s výnimkou ľavej obličky, ktorá nemala úplne štandardný vzhľad.

jack_1_500x134

Samozrejme nastalo podozrenie, či sa nejedná o nejaký druh krvácania do vytvorenej dutiny, napr. kapsuly, serózy, či omenta.Jack ostal na sledovaní.Jeho klinický stav sa nezhoršoval.Napriek tomu mu bola na brucho naložená tlaková bandáž, ktorá dokáže zastaviť vnútorné krvácanie.Taktiež sme opakovane kontrolovali krvný obraz, množstvo tekutiny v bruchu a tvorbu moča.Všetky sledované parametre boli v poriadku, alebo sa nezhoršovali.Na druhý deň bol stav výrazne lepší, psík močil, mal stolicu aj apetít.

Ďaľší deň sa stav náhle zhoršil.Objavilo sa zvracanie, neochota k pohybu, bolestivé brucho.Aby to nebolo jednoduché, predošlý večer zjedol sardinky v oleji.Teplota zvýšená nebola, v krvnom obraze nenastala žiadna vážnejšia zmena, avšak množstvo a charakter tekutiny v bruchu sa nemenilo. Podozrenie na zápal pankreasu-častej príčiny náhlej bolest brucha sa nepotvrdilo.Rozhodli sme sa pre diagnostickú abdominocentézu-čiže odobratie vzoriek tekutiny a jej analýzu. Na naše prekvapenie sa nejednalo o krv. Porovnaním charakteru tekutiny s Jackovým močom sme tiež vylúčili prítomnosť moča, či hnisu.

Začínali sme mať podozrenie, že nález v bruchu a autoúraz nemajú nič spoločné, a kapsa s tekutinou bola v bruchu prítomná už dávno pred úrazom.Takýto obraz často súvisí s tvorbou cýst na prostate, či kdekoľvek v priebehu močového aparátu.Jackov stav dovoľoval ešte v ten deň previesť operačný zákrok.Podozrenie sa potvrdilo-časť ľavej obličky prechádzala do tenkej blany naplnenej tekutinou, podobne zmenený bol aj močovod, ktorý nemal vyústenie do močového mechúra, ale končil roztiahnutý nejasne niekde v prostate.
Jackov problém sa volal hydronefróza, ektopicý ureter a suspektná paraprostatická cysta. Pristúpili sme k odňatiu postihnutej obličky s močovodom a cysty až po puzdro prostaty.Odstránený bol aj nezostúpený ľavý semenník a prevedená kastrácia. Našťastie cysta prasknutá nebola.Previedli masívnu laváž brucha a niekoľkodennú brušnú drenáž.
Zotavovanie prebiehalo vcelku uspokojivo, klinicky sa Jack správal ako zdravý pes.

jack_2_500x134

Asi 2 týždne po operácii začal však mať problémy pri veľkej potrebe. Ťažšie sa vyprázdňoval, mal neustále nutkanie na stolicu.Rektálnym vyšetrením bolo cítiť masu v úrovni prostaty, tlačiacu na konečník.Sonograf potvrdil cystický útvar s tekutinou v okolí prostaty.Punkciou bolo odsaté asi 100ml sekrétu a bol vyhodnotený ako exsudát.Výsledky bakteriológie neskôr tvrdili aj prítomnosť baktérií Pseudomonas.Podľa výsledkov citlivosti boli nasadené antibiotiká.Hoci sa Jack klinicky cítil veľmi dobre, cysta sa neustále napĺňala sterilným čírym sekrétom, podobajúcim sa moču, zložením však odlišným, ktorého pôvod sme v daný moment nevedeli identifikovať.Predpokladali sme pôvodne paraprostatický absces ako možnú komplikáciu, alebo formovanie novej cysty.

Jack podstúpil vylučovaciu urografiu, vyšetrenie, kde sa do krvi podá kontrastná látka a sleduje sa pomocou série rtg jej vylučovanie. Výsledky nám potvrdili normálny priebeh vylučovania u zdravej pravej obličky, cysta sa kontrastou látkou neplnila.Zostávala posledná možnosť- znovu operácia.

jack_3

Nakoniec pre ňu majitelia nazbierali odhodlanie.Pri laparotómii sa potvrdila paraprostatická cysta tvaru a veľkosti malého banána.Musela byť odstránená aj s časťou prostaty a keďže vrastala aj do močového mechúra museli sme odobrať aj časť mechúra.Len tak sa dalo zabezpečiť aby v daných miestach neostali zvyšky tkaniva a zabrániť prípadnej recidíve v budúcnosti.

Hydronefróza je stav, kedy vplyvom upchatia vývodných močových ciest dochádza k hromadeniu moča v močovej panvičke, následkom čoho je enormné zväčšenie postihnutej ľadviny.Ochorenie môže prbiehať roky bez príznakov, zvlášť pri jednostrannom postihnutí, oblička časom stráca svoju funkciu. Možná príčina upchatia močovodov je jeho vrodené chybné vyústenie – tzv. ektopický ureter. Upchatie môže tiež súvisieť prítomnosťou močového kameňa,nádora,či krvnej zrazeniny v močovode, alebo tlakom paraprostatickej cysty na močovod – čo bol pravdepodobne Jackov prípad.Príčiny vzniku takejto cysty zatiaľ nie sú dostatočne známe, predpokladá sa tiež anomálny vývoj počas embryogenézy.Liečba spočíva v jej odstránení a súbežnej kastrácii.

Jack je toho času dva roky po operácii, doterajšie kontroly nepreukázali žiaden náznak recidívy. Jackova pravá oblička je plne funkčná a vedie plnohodnotný aktívny psí život.