Jessi

Jack
22. septembra 2015

Jessi

Jessy, asi 2,5 mesačná sučka kríženca nemeckého ovčiaka k nám prišla až z východného Slovenska. Nový majitelia ju odtiaľ zobrali z útulku, nemala ani očkovací preukaz, čiže nevedeli, či je očkovaná a odčervená. Hneď cez prvú noc začala Jessy úporne vracať, neudržala v sebe ani vodu. Navyše sa pridružila krvavá hnačka. Na jedlo nemala chuť a bola úplne apatická.

jessi_3

Majitelia k nám prišli hneď ráno so smutným, dehydrovaným šteniatkom. Jessy sme vyšetrili, zaviedli kanylu a odobrali krv na vyšetrenie. Infúziami sme dopĺňali stratené tekutiny, elektrolyty, glukózu a aminokyseliny. Dostávala injekcie proti vracaniu a antibiotickú clonu. Podľa prejavov a priebehu ochorenia, aj na základe anamnézy sme mali podozrenie na parvovirózu. Tú sme následne potvrdili špeciálnym testom, ktorý zisťuje priamo pôvodcu ochorenia zo stolice. Po potvrdení diagnózy sme podali Jessy hyperimúnne sérum proti parvoviróze,čiže protilátky.

jessi_2jessi_2

Parvoviróza je akútne vírusové ochorenie, postihujúce hlavne tráviaci trakt. Najviac citlivé sú šteňatá, ktoré nie sú očkované alebo sa ešte nestihla vytvoriť dostatočná imunita po očkovaní. Úmrtnosť pri tomto ochorení je okolo 10%. Dôležité je ochorenie diagnostikovať včas a začať s terapiou. Nevyhnutná je hlavne infúzna terapia, antibiotická clona, podávanie liekov proti vracaniu a aplikácia hyperimúnneho séra proti parvoviróze. Jessy u nás na infúzii pobudla 4 dni. Prvé dni len preležala, postupne sa jej stav začal zlepšovať. Prestala vracať, stolica sa postupne zahusťovala a vymizla z nej krv a vrátila sa jej chuť do jedla. Posledný deň hospitalizácie na našej klinike už svojich majiteľov čakala s vrtiacim chvostíkom, ktorí si domov odnášali zdravé, veselé šteniatko.