Korytnačka
25. septembra 2015
Staffordshirský terier – Aron
30. októbra 2015

Klarisa

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Klarisa je čistokrvná 11 ročná mačka plemena ragdoll.Už necestuje po výstavách, ale si užíva zrelý vek v spoločnosti viacerých mačiek v byte, kde je o ne príkladne postarané.Posledné dva roky ju začalo trápiť sťažené dýchanie nosom, prejavujúce sa miernym sípaním a sporadickým kýchaním, niekedy s prítomnosťou hlienu.

Problém sa prechodne zlepšil po lokálnej liečbe spočívajúcej vo výplachoch nosa vždy však došlo k recidíve.Vzhľadom ku Klarisinmu veku sme mali podozrenie na obštrukciu nosa nejakým procesom, ktorý mohol mať podobu od zápalu rôznej etiológie až po nádorový proces.Preto sme majiteľke navrhli rentgenové a endoskopické vyšetrenia, laváž a cytologické vyšetrenie nosa, nosohltanu a priľahlých dutín.

Klarisa podstúpila krátku celkovú anestéziu.Séria rentgenov lebky neodhalila patologické zmeny. Nosová dutina bola bez straty detailu, či lytyckých zmien kostí, podobne priľahlé nosové a čelové dutiny,či tympanické dutiny vnútorného ucha.

claris_1

Potom nasledovalo rinoskopické vyšetrenie nosa rigídnym aj tenkým flexibilným endoskopom. Vyšetrenie rigídne nepreukázalo našťastie prítomnosť nádoru v nosovej predsieni a medzi nosovými škrupinami. Bolo prítomné len malé množstvo hlienu. Avšak vyšetrenie nosohltanu a choán nám odhalilo pôvod Klarisiných problémov. Z oblasti choány vyrastal tenký dlhý ťahajúci sa želatinózny polyp, ktorý zasahoval až do nosohltanu a čiastočne zhoršoval priechodnosť pri dýchaní.

Polyp bol z nosa odstránený a prevedený masívny výplach. V cytologickom vyšetrení neboli nájdené príznaky infekcie.Klarisa je t.č. pol roka po zákroku a dýcha bez ťažkostí.

Nosohltanové polypy sú u mačiek častou príčinou zhoršenej priechodnosti horných dýchacích ciest.Postihujú mačky, bez rozdielu plemena.Príčiny vzniku nie sú presne objasnené, jednou z nich môže byť chronický zápal, prekonaná infekcia(kalicivírus),či vrodené anomálie.Polyp vyrastá ako nenádorový stopkatý útvar z vrchnej vrstvy sliznice nosohltanu, stredného ucha, alebo Eustachovej trubice.

claris_3[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]