Na kliniku bola prinesená asi trojročná suchozemská korytnačka.Majitelia si na nej všimli, že prestala používať zadnú ľavú nohu.Problém vznikol náhle, pravdepodobne po nešťastnom páde z rúk pri prenášaní.

Pri klinickom vyšetrení bola noha korytnačky bolestivá na pohmat, a neprirodzene ohybná v strede predkolenia. Celkový stav zvieraťa nebol narušený, kvalita a tvrdosť panciera uspokojivá. RTG vyšetrenie odhalilo zlomeninu oboch kostí predkolenia.

koryt_1

Charakter a pôvod zlomeniny dovoľoval použiť osteosyntézu formou externej fixácie.Korytnačka bola uvedená do inhalačnej anestézie a kosti boli napravené pomocou tenkých ihiel zvonku spojených pomocou pevného tmelu. Anestézia a zákrok prebehli bez komplikácií. Zlomeniny kočatín u plazov sú pomerne častou diagnózou, avšak vo väčšine prípadov je ich príčinou nevyvážená strava, kde chýba vápnik a vitamín D. V takýchto prípadoch sú kosti zmäknuté až “gumené” a lámu sa už pri sebamenšej záťaži. Prvencia je v dlhodobom pridávaní kalcia do potravy a zabezpečenie, najlepšie prirodzeného, prípadne umelého zdroja UV žiarenia.

koryt_2

Kontrolný rentgen dovoľoval po cca 10 týždňoch zložiť fixátor z končatiny. Funkcia končatiny sa postupne vrátila k normálu.

koryt_3