Diabolka
25. septembra 2015
Klarisa
25. septembra 2015

Korytnačka

Na kliniku bola prinesená asi trojročná suchozemská korytnačka.Majitelia si na nej všimli, že prestala používať zadnú ľavú nohu.Problém vznikol náhle, pravdepodobne po nešťastnom páde z rúk pri prenášaní.

Pri klinickom vyšetrení bola noha korytnačky bolestivá na pohmat, a neprirodzene ohybná v strede predkolenia. Celkový stav zvieraťa nebol narušený, kvalita a tvrdosť panciera uspokojivá. RTG vyšetrenie odhalilo zlomeninu oboch kostí predkolenia.

koryt_1

Charakter a pôvod zlomeniny dovoľoval použiť osteosyntézu formou externej fixácie.Korytnačka bola uvedená do inhalačnej anestézie a kosti boli napravené pomocou tenkých ihiel zvonku spojených pomocou pevného tmelu. Anestézia a zákrok prebehli bez komplikácií. Zlomeniny kočatín u plazov sú pomerne častou diagnózou, avšak vo väčšine prípadov je ich príčinou nevyvážená strava, kde chýba vápnik a vitamín D. V takýchto prípadoch sú kosti zmäknuté až „gumené“ a lámu sa už pri sebamenšej záťaži. Prvencia je v dlhodobom pridávaní kalcia do potravy a zabezpečenie, najlepšie prirodzeného, prípadne umelého zdroja UV žiarenia.

koryt_2

Kontrolný rentgen dovoľoval po cca 10 týždňoch zložiť fixátor z končatiny. Funkcia končatiny sa postupne vrátila k normálu.

koryt_3